Zdravotní sestra

Kateřina - zdravotní sestra

Na základní škole jsem se snadno učila, měla jsem dobré vysvědčení, ale moc jsem netušila, co bych chtěla v životě dělat. Proto jsme se s rodiči domluvili na dalším studiu na gymnáziu, kde si třeba uvědomím, kam chci v životě směřovat. Po maturitě jsem si podala přihlášku na lékařskou fakultu, ale neuspěla jsem, proto jsem na rok odjela jako au-pair do Německa. Po roce mě opět nepřijali a já jsem vůbec netušila, co dělat. Až mi maminka ukázala výstřižek inzerátu, že jedna pražská zdravotní škola přijímá na nástavbové studium diplomované zdravotní sestry. Tříleté studium mě bavilo, měli jsme prima partu a fajn učitele. Baví mě se při práci hýbat, mluvit s lidmi a pomáhat jim, organizovat práci i lidi, to vše jsem objevila až tam.

Výhody

Velká uplatnitelnost u nás i v zahraničí 
Široká nabídka oborů 
Dobrý pocit z pomoci lidem 
Vděčnost pacientů i jejich příbuzných 
Praktické dovednosti do každodenního života

Nevýhody

Časově náročné služby 
Psychicky náročná práce 
Fyzicky náročná práce 

Co je potřeba

Pro naši práci je důležité vzdělání, bez něj nemůžeš toto povolání vykonávat. Vzdělání získáš buď na střední zdravotnické škole, nebo na nástavbovém pomaturitním studiu, nebo na vysokoškolském bakalářském studiu. 

Věřím, že každá zdravotní sestra je jiná. Co nás určitě spojuje je vztah k lidem, k životu. Určitě jsme všichni odvážní a umíme držet jazyk za zuby, protože to, co se pacientům děje, nesmíme nikde říkat. Naše práce je vést pacienta, radit mu. Druhá strana naší práce je pomáhat lékařům. 

Míst a oborů, kde může zdravotní sestra pracovat, je nepřeberné množství. V tom je, myslím, výhoda naší práce. Když budu 10 let pracovat v nemocnici, pak budu mít děti, nebo mě to už přestane bavit, tak mohu úplně změnit obor, mohu třeba pracovat v ordinaci dětské lékařky a starat se o děti, nebo mohu letět do zahraničí pomáhat tam, nebo mohu jezdit u záchranky, nebo mohu pracovat v ordinaci paní zubařky, nebo na rovnátkách. 

Všechny sestry jsou už ze školy připravené na všechny tyto možné obory. Není nás dost a je po nás poptávka a v jakékoliv době budeme potřeba, to vždy říkala moje první a nejlepší staniční sestra Marcela.  

Práce přináší určitě okamžitou i dlouhodobou zpětnou vazbu, která je v našich životech potřeba. Každodenně se v práci setkáváme s hodně pacienty, většině pomůžeme, oni se na nás ještě v ten moment usmějí, poděkují. Poděkují nám i jejich příbuzní. To je v životě dar, mít takové povolání. Něco dáváte a zároveň dostáváte. Zdravotní sestry jsou všeobecně šikovné a praktické, umí si poradit, ale na začátku jsme tak šikovné nebyly.