Jak vybrat vysokou školu

Podle průzkumů pokračuje ve studiu VŠ nebo VOŠ přibližně polovina maturantů, zároveň ale více než 50 % studentů změní svůj obor v průběhu studia. Téměř třetina studentů pak vysokou školu vůbec nedokončí. Této situaci by se přitom dalo většinou předejít vhodnou volbou oboru. 

Podle čeho vybírat? Zodpovězte si několik otázek a projděte si naše doporučení.

K čemu mám předpoklady? Pokud vás na střední škole nějaký předmět baví víc než ostatní, pokud jste v něm dobří, můžete se vydat právě tímto směrem. Máte nějaké koníčky? Často i to může rozhodnout o budoucím studiu.

Jaká je šance dostat se na vybranou školu? Prohlédněte si údaje o úspěšnosti přijímacího řízení na jednotlivé fakulty, podívejte se, co je u přijímaček vyžadováno.

Bude mě studium bavit? Navštivte dny otevřených dveří, projděte si rozvrhy přednášek, sylaby předmětů. Podle toho zjistíte, co skutečně studium obsahuje. Napovědět mohou i bakalářské či diplomové práce studentů. Navštivte veletrh Gaudeamus, poraďte se s někým, kdo školu studuje nebo studoval.

Jaká je uplatnitelnost absolventů? Co můžu po ukončení studia dělat? Ani sebezajímavější obor vám nezajistí dobré zaměstnání. Podívejte se na přehled úspěšnosti absolventů, poptávku na trhu, nabízené pozice a mzdy. Vývoj na trhu práce vzhledem k postupující digitalizaci také hraje významnou roli.

Nebojte se podat více přihlášek na různé školy, nebuďte smutní, když to napoprvé nevyjde podle vašich představ. Připravte se na přijímací zkoušky i studium, pamatujte na to, že už během studia se můžete připravovat i na budoucí zaměstnání - pokud hledáte brigádu, snažte se ji najít ve svém oboru, jakákoliv praxe pro vás bude přínosná.