Jak vybrat střední školu

Do tří let po ukončení studia zůstávají v oboru, který vystudovali, pouze 3 z 10 absolventů středních škol a učilišť. Zbylých sedm musí hledat dál. Tomu by se ale dalo předejít vhodným výběrem střední školy. Jak na to? 

Projděte si seznamy škol, podívejte se, jaká je nabídka. Oborů, které lze studovat, je spousta a vybere si každý. Udělejte si přehled toho, co vás baví, jaké jsou vaše silné stránky a ujasněte si, co od zvoleného oboru očekáváte. Ideální je začít s přípravou už v 8. třídě, ať je čas vše důkladně zvážit a promyslet. Navštivte dny otevřených dveří, ať vidíte, jak na vás škola a vyučující působí. Čím víc škol poznáte, tím větší nabídka se před vámi ukáže. Velká nabídka je třeba i na veletrhu Schola Pragensis, kde různé pražské školy představují svou nabídku. 

Pokud byste rádi pokračovali později i ve studiu na vysoké škole a nemáte ještě ujasněný obor, bývá nejlepší volbou gymnázium. Jinak můžete vybírat z celé řady odborných škol a učebních oborů, podle toho, co vás baví. Přemýšlejte ale i nad tím, které obory mají budoucnost. S nastupující digitalizací jistě vymizí spousta profesí, naopak se ale mohou objevit nové, které budou celou robotizaci zajišťovat. Ruční řemeslná práce bude potřebná vždy, stejně jako obory ve službách.

Při výběru školy je určitě dobré si poslechnout názor kamarádů a spolužáků, rozhodujte se ale sami. Nechoďte na nějakou školu jen proto, že tam jdou ostatní, je to vaše rozhodnutí a váš život. Pokud znáte někoho, kdo na vámi vybranou školu už chodí, určitě se ho na všechno vyptejte.

Když se rozhodnete pro nějaký obor či směr, můžete se začít připravovat na přijímací zkoušku, pokud jsou na vybranou školu potřebné. Na školy uměleckého směru bývá vyžadováno portfolio, dejte si na něm tedy záležet, ať ho nemusíte dávat dohromady těsně před přijímačkami.

Pokud vůbec netušíte, jaký obor by pro vás byl vhodný, můžete se s námi poradit