Jak vybrat zaměstnání

Přemýšlíte, podle čeho si vybrat zaměstnání? Nejprve si zodpovězte dvě základní otázky. Co mě baví? Co mě uživí? 

V práci stráví každý z nás přibližně jednu třetinu života. Pouze 13 % lidí pak vykonává práci, na kterou se nejlépe hodí. Pokud nechcete, aby se pro vás práce stala noční můrou nebo nutným zlem, důkladně si vše promyslete. Máte z čeho vybírat, uplatnění může najít každý, stačí jen najít to pravé. A k tomu vám pomůžou třeba i odpovědi na následující otázky.

Co mě baví?

Máte nějakou zálibu, volnočasovou aktivitu, koníčka, kterému se rádi věnujete? Pokud ano, můžete se tímto směrem vydat i při své profesní cestě. Své dovednosti nebo nadání uplatníte v zaměstnání, které vás pak bude bavit a dosáhnete v něm lepších výsledků.

Co mě uživí?

Ať chceme nebo ne, peníze jsou důležité a je nutné na ně myslet i při volbě profesního oboru. Sledujte vývoj na trhu práce, hledejte chybějící profese. Zároveň mějte na paměti, v čem jste dobří, o čem víte víc než ostatní, jaké máte dovednosti. Právě to může hrát roli v tom, jak úspěšní budete a jak se dokážete prosadit.

Co mě naopak nebaví?

Dělat dobře placenou práci, která vás opravdu nebaví, k ničemu nevede. Budete nešťastní a peníze vám to nevynahradí, alespoň ne dlouhodobě. Vadí vám ranní vstávání? Nebo naopak nesnášíte práci v noci? Nemáte rádi velké kolektivy? Nechcete pevnou pracovní dobu? Neumíte si představit práci v kanceláři? Nebaví vás něco tvořit rukama?

Co jsem ochotný obětovat?

Každá práce je i o kompromisech, proto si musíte stanovit, co ze svého života nechcete vyřadit. Umíte si představit práci v zahraničí? Budou vám vadit pracovní víkendy? Nechcete za prací dojíždět? Máte časově náročného koníčka, kterého se nevzdáte?

Co mi pomůže dostat se k mé vysněné práci?

Pro každou práci mohou být jiné předpoklady. Někde je to vzdělání, jinde praxe, někde talent nebo nějaké jiné osobní kvality. Zjistěte si, co potřebujete a včas se začněte připravovat. Získáte tak náskok před ostatními.

Neuškodí, když si odpovědi sepíšete a budete průběžně aktualizovat. Můžete si založit i portfolio, do kterého si zapíšete, co jste dokázali, kde jste byli, jaké zvláštní kurzy nebo školení máte za sebou, brigády, praxe...